Hazici – Tatuaż okinawski

2015/12/04 § 2件のコメント

Tatuaż jest coraz popularniejszy w Japonii, chociaż niestety w niektórych miejscach i u niektórych ludzi jest uważany za ekstremalny element mody i niektórym się kojarzy z yakuzą.

Kiedyś wrzuciłam na stronę facebookową (https://web.facebook.com/japonianabakier/?ref=bookmarks) wpis o Ajnach;

Irankarapte” oznacza “Dzień dobry” po języku Ajnów. Ajnowie mieszkają na Hokkaido i mają swoje język i kulturę. Nie mają znaków ani alfabetów, co utrudnia przekazanie ich historii oraz literatury. Kiedyś Japończycy próbowali, żeby się zasymilowali z “nowymi” mieszkańcami na ich ziemi. Badanie języka i kultury Ajnów trwa – Bronisław Piłsudski, brat gen. Józefa Piłsudskiego również się zafascynował tym tematem.

ajnowie2

kobieta Ajnu

Kobiety Ajnów często mają tatuaż dookoła ust. To symbol dorosłości u kobiet. W 1872 roku rząd Meiji zakazał im ten zwyczaj, prawdopodobnie w celu jedności etnicznej.

 

A na drugim końcu Japonii, chociaż wtedy, kiedy ten zwyczaj powstał to tam było jeszcze inne państwo (Ryūkyū), lecz na wyspach Okinawa też kobiety miały tatuaż na rękach.

14-5Taki tatuaż nazywa się Hazici (針突) i są różne definicje co oznacza.

Najprawdopodobniej miały to jako symbol dorosłości (jak u Ajnów), związku małżeńskiego oraz talizmanu. Nie ma potwierdzających tekstów, lecz według mieszkańców na Okinawie, Hazici miało również takie znaczenie, że tatuaż bronił kobietom przed porwaniem przez Satsuma-han (薩摩藩/obecna prefektura Kagoshima, która miała silny związek z Ryūkyū – w skomplikowanym znaczeniu). Mimo zakazu przez rząd w 1899 roku kobiety dalej po cichu robiły Hazici. W dzisiejszych czasach jeszcze u niektórych babci (po okinawsku mówi się おばあ/obaa, zamiast obaachan/obaasan) można zobaczyć taki tatuaż.

 

20120216_2765347U Hazici jest kilka symboli tak jak grot (talizman / żeby nie było rozwodu w małżeństwie), łuk (zdrowie dziecka), wachlarz, małże itd. Ciekawe jest to, że nie robiło się symetrycznie na dwóch rękach. U kobiet na Okinawie Hazici uważano jako bardziej jako moda, chociaż zabieg był na pewno bolesne (w rękach jest dużo nerw…).

 

Jest interesujące, że Ajnowie i ludzie w Ryūkyū mają takie podobieństwo w zwyczajach (i u DNA też). Psy Hokkaido i Okinawy też są genetycznie podobne – można spędzić cały dzień, myśląc o tym 🙂

広告

タグ: ,

§Hazici – Tatuaż okinawski」への2件のフィードバック

  • Nana Arima より:

    Bardzo ciekawy tekst. Podobają mi się tatuaże, ale niestety większość ludzi odbiera je negatywnie, kojarzą się zazwyczaj z subkulturami albo tatuażami więziennymi, Polska jest dość konserwatywnym krajem.

Dodaj komentarz (śmiało!:))

以下に詳細を記入するか、アイコンをクリックしてログインしてください。

WordPress.com ロゴ

WordPress.com アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Google+ フォト

Google+ アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Twitter 画像

Twitter アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Facebook の写真

Facebook アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

w

%s と連携中

これは何 ?

Japonia na bakier で「Hazici – Tatuaż okinawski」を表示中です。

メタ情報

%d人のブロガーが「いいね」をつけました。