Księżyc i królik

2015/09/28 § 3件のコメント

Czy widzieliście wczorajszy księżyc?

ciastko tsukimi z królikiem (zającem)

ciastko tsukimi z królikiem (zającem)

W dzisiejszych czasach niestety się zapomina, lecz według chińskiego tradycyjnego kalendarza 15 VIII (w tym roku wypada na 28 IX) jest 十五夜 (jūgoya) czyli święto księżyca.

Dawno temu lipiec, sierpień oraz wrzesień należały do jesieni, a połowa (czyli piętnasty dzień) sierpnia to jest środek jesieni. Stąd księżyc w tym dniu nazywa się 中秋の名月 (chūshū no meigetsu / wspaniały księżyc na środku jesieni) i ludzie świętują ten dzień, oglądając pełny księżyc – oglądanie księżyca nazywa się 月見(tsukimi, dawniej 望月/ mochizuki).

okładka nuty "Jūgoya Otsuki-san (księżyc w 15 VIII)"

okładka nuty “Jūgoya Otsuki-san (księżyc w 15 VIII)”

Nie wiadomo od kiedy jest taki zwyczaj i dlaczego, ale pierwszy wpis o tym w historii zanotowano w 909 roku – uczta z księżycem zorganizowano przez cesarza Daigo. Do ery Edo obchodzenie tego święta było tylko dla tych z arystokracji, a potem zwykli ludzie też zaczęli cieszyć się przemijaniem pory roku.

Nie wiem, czy ludzie widzą boga na księżycu, natomiast w tym dniu przygotowuje się kluski (ciastko) ryżowe tzw. dango i dedykuje się ‘księżycu’.

A propos w Japonii uważa się, że na księżycu mieszka królik (zając) robiący ciastko ryżowe. A w Polsce co widzicie na księżycu? 🙂

Nawet gdy nie możemy zobaczyć księżyca w tym dniu, i tak posiedzimy i patrzymy w niebo.

img-jugoya_1-f38d71aeb4771b2e3021d4a5431c4b3aNa taki przypadek mówi się 無月 (mugetsu/bez księżyca) – księżyc za chmurami (ale tam jest i widać rozmazane, klimatyczne światło), a jeśli pada deszcz – 雨月 (ugetsu/deszczowy księżyc). Moim zdaniem to jest bardzo japońska wrażliwość. 🙂

Co do ładnego księżyca jest znana ciekawostka – Sōseki Natsume, wielka postać w japońskiej literaturze (“Jestem Kotem”, “Panicz”, “Sedno Rzeczy” itd.) był nauczycielem od angielskiego, a kiedyś jego uczeń tłumaczył “I love you” dosłownie czyli 我君ヲ愛ス, a on zwrócił na to uwagę, że Japończycy nie przekazują tego uczucia tak wprost i zaproponował “月が綺麗ですね (Zobacz, ładny jest dzisiejszy księżyc.)”. Nie wiadomo czy faktycznie była ta historia, ale piękne jest.

Ciekawe jak w takim razie może brzmieć odpowiedź na to.

Mój kolega kiedyś wymyślał “zgadza się, a w najbliższych dniach nie będzie zachmurzenie” 😉

W każdym razie jeśli będziecie mieli chwilę to popatrzmy na księżyc dzisiaj, może jakieś natchnienie nam daje, a może jakiś inny wpływ…

広告

タグ: ,

§Księżyc i królik」への3件のフィードバック

 • Nana Arima より:

  Znam historię o księżycowym króliku, w dodatku bardzo lubię króliki. ^^ I uwielbiam patrzeć na księżyc i gwiazdy. Kiedyś sądzono, że księżyc jest zrobiony z sera. A dziś było zaćmienie, tzw. krwawy księżyc. Niestety przegapiłam.

  • ayasugi より:

   Nana, czy myślisz, że to zwierzę na księżycu jest królik? Bo nie wiem czy to królik czy zając.
   A jest bardzo interesująca historia z tym serem! Akurat w zależności od dnia jest biały, żółty(złoty) i czerwony jak… ser 🙂

   • Nana Arima より:

    Ja lubię myśleć, że to jednak królik, bo jestem wielką miłośniczką tych puchatych zwierzątek. ^^ A historia z serem wzięła się prawdopodobnie od tego, że kratery na księżycu widoczne jako ciemniejsze miejsca przypominają dziury w serze.

Dodaj komentarz (śmiało!:))

以下に詳細を記入するか、アイコンをクリックしてログインしてください。

WordPress.com ロゴ

WordPress.com アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Google+ フォト

Google+ アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Twitter 画像

Twitter アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Facebook の写真

Facebook アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

%s と連携中

これは何 ?

Japonia na bakier で「Księżyc i królik」を表示中です。

メタ情報

%d人のブロガーが「いいね」をつけました。