Piękno starości – “kominka”

2014/01/30 § コメントする

Od dawna, dokładniej od 6 lat interesują mnie odnowione stare domy, tzw. 古民家(kominka).

sam1W Tokio w spacerze znalazłam kawiarnię w komince. Ona się znajdowała wśród nowych rodzinnych domów. Tylko ona była drewniana i przyciągnęła mnie swoim urokiem. W środku biała ściana, wąskie i drewniane schody o ciemnym brązowym kolorze, siedziałam sobie na bardzo wygodnym fotelu, zamówiłam lunch dnia czyli curry z kurczakiem.

…w związku z tym, że nie piszę bloga o jedzeniu, pozwolę sobie przejść do tematu – piękno starości w architekturze.

Słowo kominka generalnie oznacza stary dom, sprzed II wojny światowej. Najczęściej z epoki Taisho(1912-26). Typowe takie domy są w stylu tradycyjnym japońskim czyli bez gwóździ, z drzew kasztana, brzostownicy japońskiej na wierzchu, sosna na wzmocujące części i japoński cedr na widoczne części. A na dachu strzecha. Jeśli mieszkańca dobrze dba o swój dom, to spokojnie 200-300 lat się trzyma.

Jednak po II wojny światowej dużo z takich domów zostało zniszczone lub niezadbane. Jednocześnie z rozwojem kraju i ludzie wyprowadzili się z takich domów na miasta i wartość takich domów była zbagatelizowana, a dzisiaj, po długim czasie doceniają piękno i cenność takich domów i ludzie są chętni do odnowienia i renowacji takich domów.

ffc4420e    engawa_mon_01   4913ca92e70e67b89d675adc6bba7d92

Najsłynniejsze domy o takim stylu to Shirakawa-go (http://www.japan-guide.com/e/e5950.html) na prefekturze Gifu, ale w samim Tokio , a nawet na całej Japonii (oprócz Hokkaido) znajdziemy takie kominki i w puste domy wprowadzą nowe pomysły – kawiarnia, kameralna sala koncertowa, hotele, restauracje itd.

kominka_4

Niektórzy mieszkańców też podejmują decyzję na odświeżenia swoich domów ze względu na stare i niewygodne wyposażenia tak jak łazienka, toaleta albo kuchnia. Architekci się starają, żeby sprzęty i wszystkie wyposażenia na co dzień były jak najbardziej współczesne, a z drugiej strony żeby kominki(stare domy) trzymała dalej specyficzną i ciepłą atmosferę z długą rodzinną historią.

広告

Dodaj komentarz (śmiało!:))

以下に詳細を記入するか、アイコンをクリックしてログインしてください。

WordPress.com ロゴ

WordPress.com アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Google+ フォト

Google+ アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Twitter 画像

Twitter アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Facebook の写真

Facebook アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

w

%s と連携中

これは何 ?

Japonia na bakier で「Piękno starości – “kominka”」を表示中です。

メタ情報

%d人のブロガーが「いいね」をつけました。