Wymiana pamiętnika – Co daje?

2012/08/13 § コメントする

Każdy z nas ma wspomnienia z dzieciństwa i czasem sobie je przypomina. W moim przypadku jest zbyt rzadko, ale większość z nich przypominam sobie bardzo ciepło.

Tym razem przychodziło mi do głowy o nietypowym zwyczaju – wymiana pamiętnika.

Wymiana pamiętnika brzmi po japońsku 交換日記 (Koukan-nikki). Jest taki zwyczaj z pół zabawy – pisze się pamiętnik i dać następnej osobie od ręki do ręki, a następca opisze o różnych wydarzeniach tego dnia, co myśli w tej chwili itp.

Najczęściej wymienia się między dwoma osobami, ale to nie koniecznie, czasem we czwórkę, piątkę… różnie się bywa. Natomiast latwo się domyśleć, że dziewczyny są bardziej na to skłonne. Nie wiadomo, od kiedy mamy taki zwyczaj, lecz kiedyś proponowano kogoś, którego potajemnie kochali. Np. dziewczyna proponuje chłopaka wymienie pamiętnika z nią (już w tym punkcie jest wiadomo, że on jej się podoba, ale na razie nic nie powie) i w tym jednym zeszycie piszą ze sobą różne rzeczy.

Można by było powiedzieć, że wymiana pamiętnika jest podobna do kolespondencji i chyba nie ma widocznej różnicy między nimi jeśli chodzi o sama akcja – kontaktowanie oraz wymiana różnymi emocjami. Jednakże różnią się trochę, nie tylko tym, że wymiana pamiętnika skromnym zeszytem nie wymaga znaczków pocztowych, lecz też tym, że czują się bliżej ze sobą, ponieważ daje się bezpośrednio od ręki do ręki (choć czasem zostawi się w szafce do butów w szkole).

Za każdym razem jak sprzątałam mój pokój w domu, to znajduję pamiętniki z ponad 10 lat temu, które wymieniłam z koleżankami. Jeden z nich można sobie poczytać, a drugi zeszyt miałyśmy trochę “luksusowy”, bo jest z kłódką, a klucza wiadomo, że gdzieś zgubiłam.  Tam na zeszycie pisałyśmy o wydarzeniach na lekcjach oraz przerwach, o nauczycielach, o wycieczkach z rodzicami oraz oczywiście o chłopcach, którzy nam się spodobali. Mniej więcej raz na 2 dni ktoś z nas pisała, więc równie rzadziej niż raz w tygodniu miałam kolei. Przyjemnie jest czytać taki “rękopis” z obrazkami oraz kolorowymi naklejkami.

Teraz w sieci znajdujemy różne serwisy pamiętników, którymi można się dzielić w jakiejś grupie, albo po prostu email nas łączy. Dzisiaj chyba rzadko spotyka się tradycyjnych zeszytów, mimo że ostatnio czytałam opis o zeszycie, który zawsze leży na stole w salonie i ktoś z rodziny coś pisze kiedy jak chce i na to inni coś tam reagują albo na zeszycie albo zaczyna się rozmowa między sobą. Uważam, że to znakomity pomysł.

広告

Dodaj komentarz (śmiało!:))

以下に詳細を記入するか、アイコンをクリックしてログインしてください。

WordPress.com ロゴ

WordPress.com アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Google+ フォト

Google+ アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Twitter 画像

Twitter アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Facebook の写真

Facebook アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

w

%s と連携中

これは何 ?

Japonia na bakier で「Wymiana pamiętnika – Co daje?」を表示中です。

メタ情報

%d人のブロガーが「いいね」をつけました。