Dzień nie-nieurodzinowy

2012/07/25 § 6件のコメント

Jedna z najsłynnych piosenek wśród Polaków to chyba “Sto lat”. Kto z Was nie zna tej piosenki?

 

Kiedyś w nocnym autobusie kilka pasażerów nagle zaczęło śpiewać tą piosenkę i zrobiło się ciepło w moim sercu, mimo że byłam absolutnie obcą. Chyba nie wszyscy wszystkim znajomym śpiewają, ale to niesamowite, że wśród Was istnieje taka piosenka.

 

A co śpiewa się u nas w dniu urodzinowym?

 

Ta melodia jest widocznie najpopularniejsza, chociaż śpiewa się po angielsku;

Happy Birthday to you, happy bierthday to you, happy birthday dear ( imię ), happy birthday to you!

 

Jednakże dla Japończyków, zwłaszcza dla młodych nie wystarczy tylko śpiewać. Dziś opiszę o świętowaniu urodziń.

Jako przykład podałabym przypadek ukochanych, bo jest “typowy” sposób do spędzania urodzin.

 

W dniu urodzinowym, jak  ktoś ma kogoś ukochanego, woli się spędzać ze sobą. Załóżmy, że dziewczyna ma urodziny i chłopak chce to poświętwować.

On specjalnie rezerwuje stolik w restauracji (mimo że w Japonii rzadko się rezerwuje stolik, jeśli jest kolacja bez żadnej okazji) kilka dni wcześniej i tutaj, jeżeli ten chłopak lubi niespodziankę, to powie, że dziewczyna ma urodziny i żeby restauracja na koniec kolacji przygotowała dla niej niespodziankę.

 

Ładnie ubrani dziewczyna i chłopak przyjdą do restauracji i mają kolację.

A teraz pora na deser i czekają.

 

Nagle robi się ciemno w restauracji i kelner przyniesie specjalny deser.

 

Niektórzy w restauracji zwracają uwagę na ten stolik i dają oklaski. Dużo restauracji potrafi przygotowywać taką urodzinową niespodziankę, bo bardzo często się bywa taka prośba.

 

To już wiadomo, że dziewczyna jest zadowolona 🙂

Ale również bardzo często świętuje się w takim sposób z kolegami, więc to nie jest sposób, który jest zarezerwowany tylko dla ukochanych.

 

Ładne i serdeczne ciasto/tort ma wielką rolę  w dniu urodzinowym.

Zdecydowanie najpopularniejszym tortym jest tak zwany “shortcake”.

 

 

 

Ten tort pochodzi ze Stanów Zjednoczonych lub ze Francji, ale jest trochę zjaponizowane ze względu tekstury ciasta – na Stanach ono jest chlupkie, a we Francji jest mięciutkie, ponieważ ciasto jest zrobione z mąki + proszek migdałowy.

 

A japońskie to po prostu miękkie i puszyste.

 

 

Typowa zabawa z tym tortem, to nakładać świece na torcie tyle, ile bohater/bohaterka skończy lat i ten bohater/bohaterka zdmuchnie jednym tchem, składając sobie życzenie w głowie.

 

Same torty wyglądają super, ale jakby tego było mało Japończycy dają jeszcze różne dekolacje. Cukierniarze przyjmą jakieś rysunki jako wzór i genialnie rysują cukrem.

 

-> dzieci na pewno będą w siódmym niebie, jeżeli dostaną takie fantastyczne torty…

 

Kiedyś na imprezie urodzinowej u koleżanki widziałam tort, na którym była narysowana właśnie koleżanka! Nawet da się narysować dokładnie jak zdjęcie. Byłam po prostu pod wrażeniem.

 

Tak jak widać, nasz sposób nie wygląda na bardzo tradycyjny. Ponieważ do jakiegoś czasu nie mieliśmy zwyczaju świętować urodziny, bo liczyło się ile ma lat w innym sposób; 数え年/kazoedoshi, czyli w 1 stycznia wszyscy skończą swój rok, niezależnie, kiedy ma urodziny. Tradycyjnie nowy rok to dla nas święta, więc kiedyś włącznie z tymi świętami świętowano urodziny i to wcale nie było skupione na urodziny.

 

To kto ma urodziny wokół Ciebie? Może coś już planujesz?:)

 

広告

§Dzień nie-nieurodzinowy」への6件のフィードバック

 • Hanul より:

  Dzień dobry!
  Bardzo miło, że napisała Pani o urodzinach w Japonii akurat teraz, bo właśnie zastanawiałam się, jak inni ludzie świętują urodziny. W lipcu ja i dwie osoby z mojej rodziny obchodzą urodziny 🙂 Kiedy byłam mała zawsze mama przygotowywała tort (szczerze mówiąc, nie była w tym zbyt dobra :D) , teraz raczej już nie świętuję urodzin… W naszej rodzinie jakoś nie ma zbytnio takiej tradycji.

  • ayasugi より:

   Witam!
   Bardzo dziękuję za komentarz. Cieszę się, że podoba Ci się ten wpis (a ja jestem Aya:)). Czy już miałaś urodziny, czy będziesz miała? Wszystkiego najlepszego:) Jaki był ten tort, który Twoja mama zawsze przygotowywała? Nie najlepszy tort też jest fantastycznym wspomnieniem chyba…;)

 • Hanul より:

  Urodziny będę miała za trzy dni. Dziękuję bardzo za życzenia 🙂 Taaak, mimo, że mama nigdy nie miała talentu do wypieków, to bardzo miło wspominam te jej torty 🙂 Hm… W Polsce chyba nie ma jakiegoś szczególnego rodzaju tortów na urodziny – zazwyczaj był to biszkopt przełożony różnymi masami i oblany polewą czekoladową <33

  • ayasugi より:

   O, czyli Twoje urodziny są tuż tuż! Dobrze wiedzieć, że w Polsce nie ma typowego tortu na urodziny. Biszkopt + masy + czekolada… mniam!

 • Weronika より:

  Wydaje mi się, że japońskie urodziny nie różnią się bardzo od tych polskich. Może tylko z wyjątkiem urodzinowej piosenki. 🙂 W Polsce najbardziej świętuje się 18 urodziny = wejście w dorosłość. Kiedy ja miałam 18 urodziny całkiem o nich zapomniałam, ale moje przyjaciółki przygotowały mi przyjęcie-niespodziankę, to było bardzo miłe 🙂

  • ayasugi より:

   Wow, przyjęcie-niespodzianka brzmi świetnie! A u nas, chyba już wiesz, wejście w dorosłość to 20 lat, ale nie specjalnie świętuje się w dniu urodzin. Tylko mamy ceremonię w styczniu.

   Poza tym interesują mnie kartki urodzinowe, które są specjalnie na osiemnaste urodziny, 3, 5, 10, 30 itd.

Dodaj komentarz (śmiało!:))

以下に詳細を記入するか、アイコンをクリックしてログインしてください。

WordPress.com ロゴ

WordPress.com アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Google+ フォト

Google+ アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Twitter 画像

Twitter アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Facebook の写真

Facebook アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

w

%s と連携中

これは何 ?

Japonia na bakier で「Dzień nie-nieurodzinowy」を表示中です。

メタ情報

%d人のブロガーが「いいね」をつけました。