Izakaya – Japoński salon

2012/06/22 § 6件のコメント

Japońska kuchnia nie musi być zawsze elegancka i zdrowa. Może być tłusta, ciężka i domowa. Ostatnio bardzo tęsknię za japońskimi knajpami(karczmami) tak zwaną 居酒屋(Izakaya), a przy okazji opiszę jak wygląda nasza „niewyższa”, „przyjacielska” kultura.

 

 

  1. Co to jest Izakaya?

 Izakaya to miejsce, w którym piję się alkohol i je się domowe dania. Odróżni się od restauracji menu napojów, bo Izakaya ma za zwyczaj więcej sake lub alkoholu. Izakaya ma inny charakter porównając z barem czy pubem, ponieważ w barach i pubach pije się alkohol np. Whiskey, rum, gin, natomiast w Izakayach głównie podaje się „po japońsku” – sake, piwo(Sapporo, Yebisu, Kirin itd.) albo drinki. I jeszcze Izakaya ma więcej wyborów dań.

     2.   Kiedy się zaczęło taka kultura?

 Izakaya istnieje nawet z Edo. Najpierw w sklepach monopolowach zaczęło się pić na miejscu. 居 oznacza bywać/ siedzieć na gdzieś, 酒 – sake/alkohol, a 屋 – miejsce pod dachem/ dom/ (czasem)magazyn. Chodziło się do Izakayi po to, żeby spotkać się ze znajomymi lub mężczyźni na posiłek po pracy. Teraz często chodzą studenci, pracownicy itd. Kiedyś było takie wrażenie, że Izakaya to tylko dla mężczyźń, a teraz(ok. 1970-) kobiety albo w rodzinę też chodzą do Izakayi, dzięki temu, że coraz więcej jest Izakaya sieciowa i tam jest generalnie tanio, dobre jedzenie i można trochę hałasować.

     3.   Jakie ma menu?

 Podstawowe meni dla Izakayi;

Napój – sake, piwo, japońskie whiskey, drinki, wino, whiskey, whiskey z sodą(dziś jest moda na ten sposób do picia whiskey dzięki reklamie tego typu;

)

Dania – oden(gotowane warzywa, jajka i mięsa w sosie sojowym, sake i rosole rybnym), yakitori (podsmażone kawałki kurczaka), tofu, różne ryby(surowe, gotowane, smażone…), karaage (smażone kurczak w głębokim oleju), kieszone jarzyny, flaki, omlet, placki itd.

     4.   Ciekawostki

 Sieciowe Izakaye bardzo często mają specjalny zestaw dla imprezy za ok. 3,000 jenów. W zestawie dostajemy dań i free drinki(piwo, wino, sake…). Generalnie takie zestawy limitują czas np. 90 min., żeby nawzajem się opłaca. Z tego co widzę, to taki zestaw na pewno nie opłaca się w Polsce, szczególnie w punkcie „90 min. FREE drink”.

W tradycyjnych Izakayach można miło spędzać czas z właścicielami. Pamiętam, jak byłam mała, to z rodzicami chodziliśmy do Izakayi i zawsze myśmy sirdzieli w takich samich krzesłach przy barze włącznie z kuchnią. Moi rodzice rozmawiali z właścicielką tej Izakayi i zawsze było wesoło, więc przez długi czas myślałam, że są przyjaciółmi ze szkoły. A później się okazało, że dopiero w tej Izakayi się poznali.

Można czuć jaka jest atmosfera w niesieciowej Izakayi w tym filmiku;

Przyjemnie się pije alkohol w Izakayach, mam nadzieję, że zachęciłam Was pójść do tego miejsca. Następnym razem jak wrócę do Japonii, to prosto z lotniska poszłabym do Izakayi!!:)

広告

§Izakaya – Japoński salon」への6件のフィードバック

Dodaj komentarz (śmiało!:))

以下に詳細を記入するか、アイコンをクリックしてログインしてください。

WordPress.com ロゴ

WordPress.com アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Google+ フォト

Google+ アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Twitter 画像

Twitter アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

Facebook の写真

Facebook アカウントを使ってコメントしています。 ログアウト /  変更 )

w

%s と連携中

これは何 ?

Japonia na bakier で「Izakaya – Japoński salon」を表示中です。

メタ情報

%d人のブロガーが「いいね」をつけました。